top of page
  • Writer's pictureAwesome PR girls

Promocja marki spożywczej w Internecie

Segment spożywczy od kilku lat uznawana jest za jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się branż w marketingu internetowym. Nic dziwnego – temat jest wdzięczny, a także pozostawia marketingowcom szeroką furtkę do tworzenia naprawdę kreatywnych i angażujących kampanii. Konkurencja jednak nie śpi, a w tej branży naprawdę trudno się wyróżnić. Jakie są najlepsze możliwości na stworzenie skutecznych działań promocyjnych w Internecie dla w marki spożywczej?


Social media w branży spożywczej

Marki spożywcze mają ogromny potencjał do świetnych kampanii w mediach społecznościowych. Kreatywność, wysoka jakość contentu i dobre poznanie swojego odbiorcy to przepis na sukces. Na Facebooku szczególnie dobrze radzi sobie marka Krakus, której zabawne posty wzbudzają ogromne zaangażowanie, często krążąc viralowo po sieci.Inne podejście ma marka Dobra Kaloria, prezentując na swoim profilu różnorodne formaty postów i zachwycając kolorowymi kreacjami. Social media daje też potencjał dzielenia się przepisami. Tak właśnie robi na swoim Facebooku marka Polsoja. Codzienne przepisy z wykorzystaniem produktów marki zachęcają do kuchennych eksperymentów.


Content marketing dla marki spożywczej

Wracając do samych przepisów – nic nie wywołuje zainteresowania marką tak, jak własna platforma do ich publikowania. To też dobry sposób na pozycjonowanie firmy w internecie. Marka Bonduelle stworzyła w tym celu osobną stronę (Warzywne Inspiracje), na której dzieli się przepisami wykorzystaniem własnych produktów. W Bio Planet poszli o krok dalej – marka też ma osobny portal (Gotuj w stylu Eko), poświęcony zdrowym przepisom. Ich autorami są jednak sami zarejestrowani użytkownicy, którzy dążą do znalezienia się w rankingu. Liczne artykuły, które możemy znaleźć na stronie, są też narzędziem marki do budowania pozycji eksperta w swojej branży.


Jednak content marketing to nie tylko blogi. Marka Kupiec w ramach swojej kampanii „Anatomia Zdrowego Śniadania” udostępniła na swojej stronie darmowy e-book z przepisami. Innym silnym trendem jest również content video. Jego siłę z powodzeniem wykorzystuje Frosta, pokazując na swoim kanale na YouTube zarówno błyskawiczne nagrania z przepisami kulinarnymi, jak i kilkusekundowe spoty reklamowe produktów.

Kampania z blogerami kulinarnymi

Współpraca marketingowa z „twarzami branży” to dobry sposób na dotarcie do naprawdę szerokiego grona odbiorców. Blogi kulinarne czyta się w inny sposób niż na przykład kulturowe czy modowe. Ludzie najczęściej trafiają na nie w poszukiwaniu przepisów, dlatego ruch na tego typu stronach jest zwykle dosyć duży i bardzo zróżnicowany. Zanim zaczniemy kontaktować się z blogerami, warto poświecić czas na solidny research. Wybór trzeba uzależnić od rodzaju produktu i samej grupy docelowej. Całkiem dobry pomysł na taką współpracę miała marka Bakal. Na oficjalnej stronie marki możemy znaleźć zakładkę z przepisami autorstwa wielu kulinarnych blogerów.

Bloger może się stać również ambasadorem marki, promując ja na swoich kanałach. Szerokim gronem ambasadorów może pochwalić się marka Primavika. Na liście osób, które ją promują, są między innymi Karolina Gawrońska, Dorota Silarska, czy Piotr Ślęzak.

Współpraca z mikroinfluencerami

Jednym z wyraźnych trendów, rozpoczętych jeszcze w 2018 roku jest zwrócenie się ku mikroinfluencerom. To osoby z mniejszymi zasięgami, najczęściej niszowe i skupiające wokół siebie homogeniczne grupy odbiorców. Okazuje się, że to oni wzbudzają większe zaangażowanie, czasem nawet kilkukrotnie wyższe niż wysoko zasięgowi influencerzy. W branży spożywczej marki często wybierają właśnie taką krótką i jednorazową współpracę, zamiast szerokiej kampanii, wspartej wysokim budżetem. Na taki krok zdecydowała się marka Bio Planet, na której instagramowym profilu możemy znaleźć pojedyncze posty autorstwa osób o stosunkowo małym zasięgu (kilka do kilkunastu tys. obserwujących).

Podobne działania można dostrzec na profilu marki Marwit. Tutaj jednak jednym z wymogów współpracy jest zdjęcie z widocznym wizerunkiem influencera. Przyciągnięcie potencjalnych klientów znaną i lubianą i szczera rekomendacja są w stanie wpłynąć na decyzję zakupową setek fanów.

Konkurs online dla marki spożywczej

Nic tak nie buduje zaangażowania w Internecie, jak konkurs. Warto wygospodarować jakąś część reklamowego budżetu na jego organizację. Najczęstszym rozwiązaniem są proste konkursy w social media – zwykle zadaniem jest tu skomentowanie posta. Przy większym budżecie dobrze jest zastanowić się nad dedykowanym landing pagem i wyjściem poza media społecznościowe. To nie tylko zwiększy ruch na własnych kanałach marki, ale też wygeneruje nowe leady. Jednym z przykładów tego typu działań jest zeszłoroczna loteria zorganizowana przez Almette. Aby wziąć udział w losowaniu, wystarczyło wpisać kod z opakowania produktu.


Innym świetnym przykładem jest konkurs, który na swojej stronie zorganizowała Primavika we współpracy z influencerami, między innymi z Martą Dymek (Jadłonomia) i Piotrem Kucharskim. Tutaj autor najlepszego przepisu z wykorzystaniem produktów marki otrzymał między innymi darmowe warsztaty kulinarne.

Projektując działania promocyjne w internecie dla marki spożywczej, nie należy zapominać o specyfice samego medium. Naszym głównym celem powinno być przede wszystkim nie tylko dotarcie do możliwie najszerszej grupy odbiorców (bo ku temu lepiej sprawdzi się, chociażby telewizja), ale przede wszystkim ich zaangażowanie. Angażująca kreacja, która wywoła w odbiorcach konkretne działanie, sprawdzi się zdecydowanie lepiej niż najlepiej dopracowana wizualnie, lecz nudna kampania. Szczególnie w branży spożywczej.


Jeśli szukasz wsparcia przy swojej kampanii po prostu napisz do nas: hello@awesomePRgirls.com. Wyślemy Ci krótki brief i zastanowimy się jak zaprojektować Twoją kampanię, aby dostarczyła oczekiwanych rezultatów.

5 views0 comments

Comments


bottom of page